Tudásbővítés és érzékenyítés a demenciával kapcsolatban

2021. május 26. 15:34 Közérdekű

Ma tartották A „Demenciához kapcsolódó interperszonális szolgáltatások adaptációja: tudásbővítés és érzékenyítés helyi közösségeken keresztül” című EFOP-5.24-17-2017-00002 azonosítószámú projektzáró sajtókonferenciáját városunkban.

Tudásbővítés és érzékenyítés a demenciával kapcsolatban
A Katolikus Szeretetszolgálat konzorciumi partnereivel, a győri Egyesített Egészségügyi és Szociális Intézménnyel és a hajdúböszörményi Fazekas Gábor Idősek Otthonával sikeresen pályázott az EFOP-5.2.4-17 Társadalmi innovációk – Adaptációk, új módszerek kiterjesztése konstrukció keretében a Demenciához kapcsolódó interprofesszionális szolgáltatások adaptációja: tudásbővítés és érzékenyítés helyi közösségeken keresztül című, EFOP-5.2.4-17-2017-00002 azonosítószámú projekt megvalósítására. A projekt kiemelt célja volt, hogy tudatosan felépített kommunikációs tevékenységgel növelje a lakosság ismereteit a demenciával kapcsolatban és megvalósítson olyan szakmafejlesztési adaptációt, amely lehetővé teszi a demenciával élő idősekről való magas színvonalú gondoskodást. A szakmai fejlesztések a 2015-ben megvalósított INDA programon alapultak.
Az idősek számának és arányának növekedése markáns meghatározója a hazai demográfiai folyamatoknak. Ezzel egyidejűleg az idősek körében egyre nagyobb számban fordul elő a demencia.
A konferencián Kárándi Erzsébet a Fazekas Gábor Idősek Otthonának vezetője, alpogramvezető elmondta, hogy három alprogram valósult meg 2018 és 2021. között. 
A család alprogramot a Katolikus Szeretetszolgálat bonyolította, de ennek foglalkozásai, műhelymunkái Hajdúböszörményben is zajlottak. A társadalmi érzékenyítését alprogram Győrben valósult meg. Melynek keretében kiadványok szerkesztése valósult meg, valamint öt darab két perces érzékenyítő filmet forgattak Koltai Róbert főszereplésével. A film két díjat is nyert egyet külföldön, egyet Magyarországon. 
A harmadik alprogram Hajdúböszörményi Központtal zajlott és célja a szakmák összefogása volt, a demenciában szenvedők segítéséért. Egészségfejlesztési Irodákat és gyógyszertárakat kerestek fel és tájékoztatták, miként lehetnek ők a demensek segítségére. A járványhelyzet ugyan nehezítette a munkát, de megoldást úgy találtak, hogy kontaktmenedzserek keresték fel az egészségfejlesztési irodákat és a gyógyszertárakat, így 30 intézményhez jutottak el. 
Fórizs László, Hajdúböszörmény alpolgármestere a műhelymunkákban is tevékenyen részt vett. Elmondta, Hajdúböszörmény példát mutatott arra, hogy a szociális és az egészségügyi ellátáson kívüli intézményeknek is fontos szerepe van a demenciával élők segítésében. 
Hozzátette: korunk egyik népbetegsége a demencia, egyre emelkedő tendenciát mutat a betegségben szenvedők aránya. Fontos a jelzőrendszer kiépítése, egy olyan tudás és kapcsolatrendszer megvalósítása, valamint olyan információcsere, hogy a nyomon követés megvalósulhasson, nem csak a betegségben szenvedőket, hanem a hozzátartozókat is segítik.
 

Legfrissebb hírek

Új háziorvosi rendelők építése Hajdúböszörményben

Május 3. 20:39

Ünnepélyes állománygyűlésen ismerték el a munkájukat

Május 3. 10:08

Galériáinkból

A magyar kultúra napja sajtótájékoztató

Programajánló

A XXVII. Böszörményi Slambuc és HÍR Védjegyes Fesztivál

Hajdúböszörményi Tájházak

Május 25. 08:00

26. „Szeresd a várost” gyermek futóverseny és Mezeifutás Diákolimpia Hajdúböszörmény körzeti döntője

Fürdőkerti Ifjúsági Szabadidőközpont (Hajdúböszörmény, Nagy István utca 38/a)

Szeptember 13. 14:00

Látnivalók

A 17. Bocskai huszárezred emlékműve

Ady Endre tér

Bocskai István szobor

Hajdúböszörmény - Főtér