Lekváros köles málé

A Lekváros köles málé tésztája: a köles, tej, só, vaj, tehéntúró, tojás, tejföl, kristálycukor, citromhéj felhasználásával készül. A magas falú sütőtepsit kipapírozzuk, s ebbe öntjük, elkészített tésztát, melyet egyenletesen elterítünk; majd lekvárral, tejföllel kenjük. A megsült tésztát kockára szeleteljük, mely laza szerkezetével egy kellemes ízesitett kölesre emlékeztet. Izét a tészta felületén lévő lekvár és tejföl tovább fokozza.

A termék legfontosabb, a hasonló jellegű termékektől megkülönböztető, különleges, egyedi jellemzői, eltérő tulajdonságai:

A sütés után meghűlt Lekváros köles málé kocka alakúra szeletelt, jellegzetes illatával kellemes, aranysárga megjelenésű, mely leginkább frissen fogyasztva ízletes.

A termék előállításának főbb lépései:

  1. A tejet csipetnyi sóval feltesszük melegedni. A kölest megmossuk, és a forró tejhez tesszük, megfőzzük folyamatosan kevergetve. Akkor kész, ha buborékok jelennek meg.
  2. Hozzákeverjük a vajat és megvárjuk, míg kihűl.
  3. A tojásokat kettéválasztjuk, a sárgákat a cukorral, a vaníliás cukorral fehéredésig keverjük, majd beletesszük a túrót, a citromhéjat. A kihűlt kölest és az elkészített keveréket jól összedolgozzuk.
  4. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, és ezt óvatosan hozzákeverjük, jól összedolgozzuk.
  5. Egy közepesen magas (kb. 5 cm) tepsit sütő papírral kibéleljük és beleöntjük a tésztát.
  6. A lekvárt és a tejfölt kanállal a tészta tetejére rakjuk.
  7. 180 fokos előmelegített sütőben kb. 55 percig sütjük.

A termék története, múltbéli és mai felhasználásának módjai:

Nyers Csaba a Gabonakonyha c. könyvében arról ír, hogy a köles a középkori Magyarország egyik legjelentősebb gabonája.  Mezopotámiaban már 6000 éve termesztették.

Az 1699-es összeírásból tudjuk, hogy kölest az Alföldön, de Hajdú-Bihar megye egész területén vetették, de nem sokat, mert az bőtermő volt: „terem, mint a köles” mondogatták.

Fényes Elek szerint a köles a köznép eledele. Desszertnek lehet sósan, édesen, vagy köretnek fogyasztani.

Több százéves élelmezési felhasználása, főleg a paraszti családoknál: tésztakása, fordított kása, karimás kása, kásás lepény, kölesmálé, rétesbéles, kásaleves.

Az alapanyagot a paraszti családokban megtermelték és már az 1600 évektől szárazmalomban hántolták. Jelentős volt a karcagi szélmalmok termelése, ahol az egyikben őrölték a búzalisztet a másikban járókő volt, ahol hántolták a kölest - olvashatjuk a” Karcagi molnárételek „című könyvben. A köleshántolás technikája az egész Alföldön ismert és gyakorolt molnár tevékenység volt.

A kölesegészséges, ősi élelmünk. A köles könnyen emészthető, jótékonyan hat a gyomorra, a hasnyálmirigyre, és erősiti a vesét, gyulladáscsökkentő, immunerősítő hatású – írja egy szaklap.

Egy magazin nemrég egyszerűbben fogalmazott: a köles fiatalítja a bőrt, segíti az emésztést és finom.

A hántolt kölest az étkezésben, a hántolatlant az állatok takarmányozásában az egész Alföldön, így a Hajdúságban, illetve Hajdúböszörményben is hasznosították.

Manapság az egészséges étkezést valló, főként az alföldi családoknál, egyre jobban terjed a köles alapú ételféleség. Egyrészt pozitívan ható alapanyag, ugyanis lúgositja a szervezetet, másrészt gluténmentes, így a lisztérzékenyek is fogyaszthatják.

A köleses ételek, sütemények újra felfedezését a „Tiszta étkezés” nemzetközi programnak is köszönheti, mely hazánkban is elterjedt és felhívta a köleses ételek, sütemények újbóli fogyasztására a figyelmet.

A köles alapanyagból – köztük a böszörményi családok is - az alábbi ételféleségeket készíttették, készítik: köleses béles, lekváros köles málé, köles lepény, köleses barackos torta, almás köles, fordított köleskása, köles fasirt borsóval, meggyes kölesmálé, köles felfújt, császármorzsa. Elterjed, hogy a kölest köretként is fogyasztják.  A hántolt kölest beszerezhetjük a nagyobb üzletekben, gyógynövény boltokban.

Családi receptfüzetek, és néhány idős háziasszony emlékei is ezt igazolják, hogy böszörményi paraszti háztartásokban a különböző köleses ételek fogyasztása gyakori volt. Ez abból következett, hogy a bőtermő kölest hasonlóan más településhez, valamennyi család termelte az állatok etetésére, vagy a hántolt kölesből a családnak különböző desszertet készítettek az ügyes helyi háziasszonyok. A Lekváros köles málét is e kedvelt desszertek közzé sorolhatjuk.

  Az utóbbi időkben Civilek a Lakóhelyért Egyesület egyre gyakrabban fáradozik a kölesből készült ételek elterjesztésén és népszerűsitésén. A köleses süteményekből többet megjelentettünk az egyesület által kiadott Böszörményi nagymamák újabb receptjei c. könyvünkben. Sütési bemutatóinkon többször előfordult, hogy a köleses süteményeink az idősebb látogatóta fiatalkori élményeikre emlékeztette.

 

2. Irodalomjegyzék:

1. Dr. Ecsedi István: A debreceni és tiszántúli magyar ember táplálkozása. Debrecen ,1935

2. Varga Gyula: A népi táplálkozás Hajdú- Bihar megyében a XX. század első felében . II. rész, Debrecen 1993

3. Elek György: Karcagi molnárételek, Karcag 2011

4.Csiha Margit Népi ételek című kézirat. Déri Múzeum történeti gyűjteménye, 963sz.

5. Hajdú- Bihari Napló 17 év, tizenhét védjegy 2022.december. 28

6. Böszörményi nagymamák újabb receptjei, Hajdúböszörmény, 2021.

7. Bemutatott családi receptfüzet, és idős háziasszonyok visszaemlékezése.

 

3. A termék, termékeink népszerűsítése(fesztivál, rendezvény vagy gasztronómiai esemény)

A Civilek a Lakóhelyért Egyesület sütőasszonyaival, a 2004 – es megalakulástól kezdve folyamatosan gyűjtjük a hagyományos paraszti sütemények receptjeit, melyek felhasználásával tájjellegű, ízletes, adalékmentes sütemény készíthető. Ezekből a süteményekből sütési bemutatókat, kóstoltatást tartunk a városban érkező vendégeknek, helyi és környékbeli háziasszonyoknak, óvodásoknak, iskolásoknak. Gyakrabban mutatunk be HÍR védjegyes tésztaféléket is, mely védjegyek száma mára elérte a 17 db-ot. Évente átlagosan 40-50 sütési bemutatót tartunk. Sütési bemutatóinkra nem csak Hajdúböszörményben, hanem más környékbeli településen is sor került. Programunkkal megjelentünk Debrecenben, Hajdúnánáson, Hajdúszováton, Balmazújvároson. 

Négy alkalommal nyertük el a HUNGARIKUM pályázatot, a Sütő-suli programmal, mely különösen nagy érdeklődést váltott ki az Eötvös J. Ált. Iskola tanulói körében. A nagy érdeklődésre való tekintettel a tanulók mellett a pedagógusoknak, szülőknek, valamint a lisztérzékeny tanulóknak és szüleiknek is szerveztünk sütőtanfolyamot. Nagy sikerünk volt az   Aranyszarvas program keretében több általános iskolában. Balmazújvároson Motoros találkozón, a rendszeresen meghívást kapunk a hajdúböszörményi Városi disznótorra, egyéb közösségi napokra.

Büszkék vagyunk arra, hogy a Agrárminisztériumtól két alkalommal elnyertük a Közösségi Díj a Hagyományos Termékekért elismerő oklevelet, legutóbb még egy emlékplakettet is. Elismerő oklevelet kaptunk az Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottságától, a Hajdú – Bihar Megyei Önkormányzattól, valamint Hajdúböszörményi Önkormányzattól.

Egyesületünk a hagyományos recept gyűjteményének felhasználásával két darab, több kiadást megélt receptkönyvet adott ki: Böszörményi nagymamák süteményei, ételei címmel.

A Lekváros köles málé 2023. december 7.-én elnyerte a Agrárminisztérium díszoklevélbe foglalt Hagyományok-Ízek-Régiók (HÍR) védjegyet.

Legfrissebb hírek

Virágosztás az intézmények részére

Április 26. 13:09

Közérdekű információk

Április 26. 12:21

Galériáinkból

2023.04.25. Sajtótájékoztató (Hajdúsági Expo és Tavaszi Fesztivál)

Programajánló

Évadnyitó veterán jármű találkozó

Fürdőkerti Rendezvény és Turisztkai Szabadidőpark

Május 11. 08:00

Mulat a Kert

Hajdúsági Múzeum (Kossuth Lajos utca 1. szám)

Április 30. 21:00

Látnivalók

A 17. Bocskai huszárezred emlékműve

Ady Endre tér

Kálvin téri református templom

Hajdúböszörmény - Kálvin tér