Böszörményi diós zsák

A Böszörményi diós zsák tésztája: liszt, vaj, tojássárga, vaníliás cukor felhasználásával készül. A megsült termék matt felületű, aranysárgára sütött, diós töltelékű, omlós jellegű tészta.

Más elnevezése a terméknek:

diós batyu, homokzsák, batuska, diós zsák, diós-mákos batyu. stb.

A termék általános besorolása: omlós tésztából készülő házi sütemény

A termék összes külső és belső jellemzője

A Böszörményi diós zsák tésztája: liszt, vaj, tojássárga, vaníliás cukor felhasználásával készül. A megsült termék matt felületű, aranysárgára sütött, diós töltelékű, omlós jellegű tészta.

A termék legfontosabb, a hasonló jellegű termékektől megkülönböztető, különleges, egyedi jellemzői, eltérő tulajdonságai:

A Böszörményi diós zsák alakja a lakodalmi bélessel némileg azonos, de a zsák szájához hasonló, csúcs formázással készített, töltött omlóstészta.

A termék előállításának főbb lépései:

1.  A lisztben elmorzsoljuk a hideg vajat, hideg zsírt majd a többi hozzávalóval tésztát gyúrunk. A kész tésztát egy éjszakára hűtőbe tesszük.

2. Másnap a töltelékhez: a tojásfehérjét habbá verjük, apránként hozzákeverjük a diót, porcukrot, vaníliás cukrot, citromhéjat.

3. A hűtőből kivett tésztát kinyújtjuk, és 12 cm kerek szaggatóval kiszaggatjuk. A tészta közepébe egy teáskanálnyi tölteléket helyezünk, széleit összefogjuk, mint egy zsákot.

Készülhet úgy is, hogy az összegyúrt tésztát dió nagyságúra sodorjuk és így tesszük a hűtőbe. Másnap egyenként nyújtjuk, töltelékkel ellátjuk, formázzuk.

4. Sütőpapírral bélelt tepsibe tesszük.

5. 180 fokra előmelegített sütőbe toljuk, pár perc múlva visszavesszük a hőfokot 160 fokra, kb. 15 – 20 perc alatt készre sütjük.

6. Még forrón megszórjuk vaníliás porcukorral.

 

A termék története, múltbéli és mai felhasználásának módjai:

Ma, amikor egyre nagyobb az érdeklődés a hagyományos népi ételek és táplálkozás iránt, nagyobb figyelmet kell fordítanunk a nagymamák a dédnagymamák sütési fortélyaira. A MAGYAR NÉPRAJZI LEXIKON és más tájegységi történeti leírások, (így: Ecsedi István: A Debreceni és Tiszántúli magyar ember táplálkozása c. könyve; Varga Gyula: A népi táplálkozás Hajdú- Bihar megyében A XX. század első felében, című könyve mellett nagy jelentősége van a még fellelhető családi receptfüzeteknek. 

Az 1830-as évek Alföldi lakodalmai ételsorában „csemege fogásként” olvashatjuk az egykori parasztbélest, mely némileg megegyezik a diós zsák formájával, alapanyagával. A tésztát az említett alapanyagból gyúrták, 3-4 mm vastagságura sodorták, töltelékkel látták el és a kemencében megsütötték.

A böszörményi családi receptfüzetek tanúsága bizonyítja, hogy a szegényebb parasztcsaládokban a diós zsákot (mint bélest) családi, ünnepi alkalmakra szívesen készítették. Egyszerű olcsó süteménynek számított, ezért került be az egyes családi receptfüzetekbe. Az a néhány hozzávaló a családi gazdaságban fellelhető volt. Igy öröklődött a recept dédnagymamáról – nagymamára - anyára. A Böszörményi diós zsák ismertségégét, kedveltségét igazolja, hogy több böszörményi családi receptfüzetben, találkoztunk vele. 

A Böszörményi diós zsák az egykori házi készítésü egyszerű bélesekhez sorolható. A 17. században az asszonyok már készítettek bélest, de tájegységenként más-más formában. E béleseket a nagyobb települések piacain árulták vagy a módosabb gazdák napszámosaikat e tésztával kínálták. A kéziratos vőfély-könyvekben, a lakodalmi ételsorban is találkozhatunk a „béles fogással”.

A régi parasztbéles tésztája többnyire kelesztetlen, egyszerű, de finomabb összetételben is készült. Szerényebb ott, ahol köznapi étel. Egyes tájegységekben vízzel- sóval, tejjel vagy tejföllel búzalisztből gyúrták, három-négy milliméter vastagságura sodorták, formázták és kemencében sütötték.

A Böszörményi diós zsák a régi parasztbéles, kelesztetlen egyszerű változatához sorolható.

2.1. Irodalomjegyzék:

 

  1. Magyar Néprajz, IV. életmód fejezet,
  2. Dr. Ecsedi István: A debreceni és tiszántúli magyar ember táplálkozása. Debrecen, 1935.
  3. Varga Gyula: A népi táplálkozás Hajdú- Bihar megyében a XX. század első felében. II. rész Debrecen, 1993.
  4. Családi receptfüzet, 1940-es évek /Kovács Imréné családja tulajdona/
  5. Egyesületünk egyik korosabb sütőasszonya (Töviskes Sándorné) emlékezett a Böszörményi diós zsák készítésére.

 

A Böszörményi diós zsák 2023. december 7.-én elnyerte a Agrárminisztérium díszoklevélbe foglalt Hagyományok-Ízek-Régiók (HÍR) védjegyet.

3. A termék (termékeink) népszerűsítése

A Civilek a Lakóhelyért Egyesület sütőasszonyaival, a 2004-es megalakulástól kezdve folyamatosan gyűjtjük a hagyományos paraszti sütemények receptjeit, melyek felhasználásával tájjellegű, ízletes, adalékmentes sütemény készíthető. Ezekből a süteményekből sütési bemutatókat, kóstoltatást tartunk a városban érkező vendégeknek, helyi és környékbeli háziasszonyoknak, óvodásoknak, iskolásoknak. Gyakrabban mutatunk be HÍR védjegyes tésztaféléket is, mely védjegyek száma mára elérte a 20 darabot. Évente átlagosan 40-50 sütési bemutatót tartunk.

Sütési bemutatóinkra nem csak Hajdúböszörményben, hanem Budapesten és más környékbeli településen is sorkerült. Programunkkal megjelentünk Debrecenben, Hajdúnánáson, Hajdúszováton, Balmazújvároson, a Debrecen melletti Bocskaikertben. Határon túl Nagyváradon, valamint lengyelországi Krasnikban. Nagy sikerünk volt több általános iskolában a Sütő-suli programmal, nyáron a Csodaszarvas programmal és az Erzsébet tábor keretében.

Sütési bemutatóinkat nagy érdeklődés kísérte Balmazújvároson a Motoros találkozón, a hajdúböszörményi pedagógus napon, a köztisztségviselők napján, a Városi disznótoron, valamint a hajdúböszörményi Győrössy kerti közösségi napon.  Több alkalommal meghívást kaptunk Budapestre a Pékek, Cukrászok Nemzetközi Találkozójára, ahol HÍR védjegyes süteményekből tartottunk nagysikerű sütési bemutatót. 

Egyesületünk a HÍR védjegyes termékeit, valamint a hagyományos böszörményi süteményeket nagy elkötelezettséggel népszerűsíti.

Büszkék vagyunk arra, hogy a Agrárminisztériumtól két alkalommal elnyertük a Közösségi Díj a Hagyományos Termékekért elismerő oklevelet, legutóbb még egy emlékplakettet is. Elismerő oklevelet kaptunk az Európai Minőségügyi Szervezet Magyar Nemzeti Bizottságától, a Hajdú – Bihar Megyei Önkormányzattól, valamint a Hajdúböszörményi Önkormányzattól. Az Agrárminiszter a 2023. évi Termelő Közösségek Napja alkalmából „Miniszteri elismerő oklevelet” adományozott egyesületünk elnöke részére.

Egyesületünk a hagyományos recept gyűjteményének felhasználásával két kötetben, több kiadást megélt receptkönyvet adott ki: Böszörményi nagymamák süteményei, ételei címmel.

Legfrissebb hírek

Virágosztás az intézmények részére

Április 26. 13:09

Közérdekű információk

Április 26. 12:21

Galériáinkból

XV. Pródi Falunap és XIII. Térségi Fogathajtó Verseny

Programajánló

Falunap 2024. - Hajdúvid

Június 8. 09:00

Mulat a Kert

Hajdúsági Múzeum (Kossuth Lajos utca 1. szám)

Április 30. 21:00

Látnivalók

Népi Hajdúház

Hunyadi János körút 2/A.

Hajdúsági Múzeum

Hajdúböszörmény - Főtér