Újrónafő logó

Újrónafő

Magyarország

Magyarország zászló
A település élete szorosan összefonódott a tőle 8 km-re lévő Mosonszolnokéval. Újrónafő története Mosonszolnok 1867. évi tagosításával kezdődik. Határából kihasítottak egy 1600 katasztrális hold területű földdarabot. Ennek neve Rónafőpuszta volt. Első ismert tulajdonosa Gött Gyula volt. A hagyomány szerint az előbbi név alatt alakította ki az itt felépült lakótelepet. A következő tulajdonos Somogyi Dezső nábob aki, 1900-tól 1921-ig felépített itt 10 holdas területen egy barokk stílusú kastélyt. A földszinti nagyterem a versaillesi Trianon-palota nagytermét másolta le. 1942-ben Csizmadia Károly mosonmagyaróvári református lelkész és Veres Péter az akkor már ismert író hajdúböszörményi családokat telepítettek be a magyarosítás jegyében. Az 1940- és 41-ben érkezőket részben már elkészült, szép típusházakban helyezték el.
 
Gazdálkodásukat családonként 20-25 kh. területű birtokokkal segítették. 1942-re felépült az új iskola és a lakóházak is. A település neve innentől egy ideig Mosonrónafő volt.1952-ben a presbitérium társegyházat alapított a mosonszentjánosi egyházközséggel.[3] A település neve ekkor lett Újrónafő.
 
A református közösség templom céljaira megkapta a nagy magtár épületet. Templomuk végül nem lett, hanem az egykori lelkészlakásból alakították ki az imaházukat az 1950-es évek végén.

Legfrissebb hírek

A Szabadhajdú tartalmából

Október 31. 14:47

Ülésezett a Települési Értéktár Bizottság

Október 29. 09:50

Galériáinkból

Városnapi koszorúzás Bocskai István szobránál

Programajánló

"Kiút a függőségből"

Kertész László Városi Könyvtár

November 13. 16:30

II. Kerítés kiállítás

DE Gyermeknevelési és Gyógypedagógiai Kar Gyógypedagógiai Intézet épülete (Hb. II. Rákóczi Ferenc utca 2-4)

November 6. 11:00

Látnivalók

Bocskai István szobor

Hajdúböszörmény - Főtér

Bocskai István Gimnázium

Hajdúböszörmény - Főtér