2024. március 28., csütörtök |

Magas kontraszt

Tilos hulladékot égetni!

2018. november 22. 14:59 Közérdekű

Elkezdődött a fűtési szezon, izzanak a kazánok és a kályhák, és sajnos akad, ahol égig ér a bűz a kéményekből kicsapó füst miatt. Fűteni kell, de nem mindegy, mivel és hogyan.

Tilos hulladékot égetni!

A levegő szennyezettségét ma már 70%-ban a lakossági fűtés okozza. Mire érdemes figyelni, hogy ez a mérték csökkenthető legyen?

A légszennyezés sokszor ismerethiányból fakad. Egyikőnk sem öntene az élővízbe mérget, de sokan gondolkodás nélkül a tűzbe dobja a PET-palackokat, bálás ruhát, vagy a bútorlapot. Pedig, ha tudná, milyen káros, valószínűleg nem tenné.

Az égetés során keletkező légszennyező anyagok komolyan veszélyeztetik az emberi egészséget és hosszú távon akár rákot is okozhatnak. (Például a pvc égetésekor foszgén kerül a levegőbe, ha pedig bútorlapot égetnek, formaldehid, mely rákkeltő anyag.)

TILOS a hulladékok nyílt téri vagy háztartási tüzelőberendezésben történő égetése, kivétel a kezeletlen fa és a papír hulladék.

TILOS ÉGETNI: - festett, lakkozott úgynevezett „kezelt” fát, (pl. régi ablakkeret, ajtók, raklapok stb.), - rétegelt lemez, bútorlap, - építési fahulladék, színes, „fényes” papírhulladék, - petpalack, műanyag hulladék, - autógumi, használt ruha, rongy, - fáradt olaj, üzemanyag.

A felsorolt anyagok elégetésekor a bennük található, vagy kezelés következtében felhordott, különböző mérgező vegyületek a levegőbe és a hamuba kerülnek, ezáltal szennyezve a környezetet, közvetlenül károsítva az egészségünket.

A nem megfelelő anyagok égetésével a tüzelő berendezés működése sem lesz megfelelő, tökéletlen lesz az égés. A felszabaduló gázok egy része nem távozik a kéményen keresztül, így a szobában lévők egészségét közvetlenül károsítja, illetve szén-monoxid szabadulhat fel. Fokozódik a kéményben a kátrány és a korom lerakódása. Az ilyen lerakódások miatt leszűkül a kémény belseje, ami miatt visszaáramolhat a füst a házba.

Minden évben több halálesetet okoz a szén-monoxid-mérgezés, ami pedig megelőzhető a fűtőberendezések, kémények rendszeres karbantartásával, ellenőriztetésével, valamint szén-monoxid-érzékelő felszerelésével.

Amennyiben zavaró, irritáló, háztartási tüzelőberendezésben, vagy nyílt téren történő égetést tapasztal, illetve feltehetően az egészségre ártalmas légszennyezést érzékel, bejelentést tehet 112 központi számon a Katasztrófavédelem felé, valamint a Hajdúböszörményi Járási Hivatal (4220 Hajdúböszörmény, Bocskai I. tér 1.) központi számán, munkaidőben 52/550-390.

A hatóság 300 000 Ft terjedő bírságot szabhat ki bármely anyag a jogszabályi előírásokat megszegve, illetve engedély nélkül háztartási tüzelőberendezésben, vagy nyílt téren történő égetése esetén.

 

                                                                                              Közterület-felügyelet

Legfrissebb hírek

A Nadrágoskertben tartottak egyeztetést a járhatatlanná vált út ügyében

Március 28. 11:43

Városháza Étterem étlapja 2024. április 3- április 5.

Március 28. 11:37

Galériáinkból

KEXX Fesztivál

Programajánló

Böszörményi Könyvtári Napok

Kertész László Városi Könyvtár

Április 6. 10:00 - Április 13. 21:00

Húsvéti Nyuladalom a Tájházakban

Tájházak

Március 30. 09:30

Látnivalók

Hajdúböszörményi Tájházak

Hajdúböszörmény

Őseink szoborcsoport

Kálvin tér