Fürdőkert

A Fürdőkert Hajdúböszörmény Város legrégebben és megszakítások nélkül működő, szabadidős és kulturális intézménye. 1874-től napjainkig, a tevékenysége és a programok visszakövethetőek.
Az intézmény, már a kezdetektől fogva, nemcsak mint közfürdő és vendéglő funkcionált, hanem oktatási és szabadidős szerepet is kapott a városatyáktól.

A park hamar a város kedvelt szórakozóhelye lett. Az első ismert nagyobb kulturális rendezvénye az 1875. augusztus 18-án megrendezett jótékonysági táncmulatság volt, melyet az árvízkárosultak javára szerveztek .

A kommunista rendszer alatt, mint Martos Flóra Úttörőház működött, majd a 89-es társadalmi változásoktól, 91-től mint szabadidőközpont működik, helyet biztosítva a városi szervezeteknek és közösségeknek, programjaikhoz, rendezvényeikhez.

Újkori története a 90-es években kezdődik. Működtetője kezdetben a Középkerti Általános Iskola (helyet adva az iskola alsó tagozatos osztályainak), majd 2007-ig a Sillye Gábor Művelődési volt. 2007 szeptemberétől a Hajdúböszörményi Önkormányzat által működtetett Szabadhajdú Nonprofit Kft. alintézménye.

Egyedi jellemzője, hogy az elmúlt 145 év alatt alig van böszörményi ember, akinek ne lenne köthető kulturális emléke, élménye a Fürdőkertről. Meghatározó szerepe van a város kulturális- szabadidős életében. A neve a 90-es években fogalommá vált a magyar underground és alternatív popkultúrájában (KOTTA Fesztivál)

  • Egyháztörténeti emlékhelyNagy István emlékpark. A Fürdőkertben nyugszik Hajdúböszörmény egyik legismertebb egyházi személye Nagy István (1770-1831), akineksírja ma is a város egyik kegyeleti helye.
  • Kultúrtörténeti helyszín.A Fürdőkert a város egyik legismertebb intézménye városunknak. Bár kezdetben, elsősorban, mint közfürdő, közegészségügyi szerepet szántak neki a kolera elleni harcban, de a vendéglője és a hozzá tartozó erdős park a város közkedvelt nyári (május-szeptember) kulturálisközpontja lett.

A város közéletét és kultúráját meghatározó közösségek programjai, szabadtéri rendezvényei itt lettek megtartva. A majálisok és juniálisok, pünkösdi mulatságok helyszíne. A szabadtéri színházak, kulturális estek, jótékonysági gyűjtések (hadirokkantak, árvák- hadiárvák, nagycsaládok, elemi károk stb.) otthona lett túlélve a két világégést, társadalmi változásokat folyamatosan működik napjainkig.

Állandó vendégei a Fürdőkertnek: a Városi Önkéntes Tűzoltóegylet (itt volt a gyakorlópályájuk, Hajdúböszörmény és Vidéke 1893.05.07). Itt alakult meg az ország egyik legkorszerűbb kivilágított teniszpályájával rendelkező Lawn Tennis Klub. Magyar Nők Nemzeti Szövetsége stb. 

Országos hírű rendezvényei:
1. Az első Hajdúhét (1937) rendezvényhelyszíne a Fürdőkert.

2. 1937.06.06  Csoportos cigánylakodalom

A második világháborút követően népszerűsége csökkent. Majd a 60-as évektől új közösségek, társadalmi rétegek vették birtokukba a Fürdőkertet.

A KISZ- és Úttörőmozgalom egyik legjobban működő központja lett a Tiszántúlon. A számos képzőtábor, úttörőtábor (nemzetközi csoportok is), nyári tábor- és napközi több ezer gyereknek biztosított nyári programot, élményt Hajdúböszörményben.

A 90-es években, mint Szabadidőközpont a Kotta Fesztivál helyszíneként, a hazai alternatív és underground popkultúra ikonikus helyszíne lett.

Legfrissebb hírek

Újabb beruházás indul a városban

Április 19. 13:16

Már olvasható a Szabadhajdú legfrissebb száma

Április 19. 10:00

Galériáinkból

Baltazár Dezső református püspök reprint bibliájának bemutatója

Programajánló

Futókörök Napja

Fürdőkerti Ifjúsági Szabadidőközpont (Hajdúböszörmény, Nagy István utca 38/a)

Április 27. 08:45

Zene nélkül mit érek én...Cserháti Zsuzsa és Máthé Péter emlékkoncert

Sillye Gábor Művelődési Központ és Közösségi Ház

Május 15. 19:00

Látnivalók

Hajdúsági Múzeum

Hajdúböszörmény - Főtér

Bocskai téri református templom

Hajdúböszörmény - Bocskai tér