Festett koporsók

A színesre festett virágos koporsók a 19. század közepétől kezdve országszerte ismertek voltak. Asztalosműhelyekben készültek a festőasztalosság virágzásának idején, a bútorokról ismert korabeli technika és motívumkincs felhasználásával. A jelentősebb bútorfestő központokban - Komárom, Hódmezővásárhely, Kalotaszeg - valószínűleg mindenütt festettek színes koporsókat is, de ezeknek tárgyi emléke alig maradt fenn.

A XIX. század végéig készítették a hajdúböszörményi asztalosműhelyekben az úgynevezett festett tulipános koporsókat. Hasonlóan az ezen a vidéken elterjedt festett bútorokhoz, díszítőmotívumként tulipánokat és más virágmintákat festettek a koporsókra.
 
A hajdúböszörményi nyugati temetőből a kedvező talajviszonyok és a padmalyos temetkezési mód (a sírgödör lábhoz eső végébe az egész koporsót magába foglaló üreget ástak, s ezt fenyőfa ajtóval le is zárták) következtében, jelentős számú épen maradt festett koporsó került elő az 1960-as évek végén. A hajdúböszörményi festett koporsók az 1850-80 közötti időszakban keletkeztek, jelentős részük valószínűleg Csiha Zsuzsanna bútorfestő asszony munkája. A festett koporsókba általában gyermekeket vagy fiatalon elhunyt legényeket, leányokat temettek. A halottas házban a gyász jeleként a tükröt fekete lepellel takarták le, illetve a faliórát megállították.

Legfrissebb hírek

Újabb beruházás indul a városban

Április 19. 13:16

Már olvasható a Szabadhajdú legfrissebb száma

Április 19. 10:00

Galériáinkból

Fölszálott a páva területi válogató

Programajánló

XIII. Hajdúböszörményi Írótábor

Július 23. 08:00 - Július 27. 23:00

Hajdúböszörményi Mentőalapítvány Bálja

Április 27. 19:00

Látnivalók

A 17. Bocskai huszárezred emlékműve

Ady Endre tér

Őseink szoborcsoport

Kálvin tér