Fazekas Gábor életműve
Apja Fazekas András hajdúböszörményi birtokos. Épületlakatosságot tanult, s a kor céhes hagyományainak megfelelően vándorútra kelt, tanult Kassán, Ungvárott, Pesten. 1843 körül jött haza szülővárosába, s 1845-ben megnősült, felesége Kövér Katalin. 1846 óta folyamatosan szerepelt a város közéletében.
Szívós kitartással a legmagasabb szakmai színvonalra küzdötte fel magát, műhelyében állandóan 15-20 főt foglalkoztatott. Nevezetes alkotása volt az a csodálatos szerkezetű vasláda, amelyet a Városházán sokáig őriztek, s amely bonyolultságánál fogva mintegy előfutára volt a későbbi Wertheim – szekrényeknek. Életművében egyesítette a céhesipar legjobb hagyományait a modern kézművességgel. Városi képviselő és presbiter volt hatvan éven keresztül. A város közéletében igen aktív szerepet játszott, s az 1868-ban épült házában – amelyet ma is Fazekas-ház néven emlegetnek – megfordult a hajdúkerület színe – virága.
Egyik legnevezetesebb alkotása a Városi Szegénymenház (a mai Idősek Otthona) létesítése, amelyet 1896-ban adott át a használatnak. Alapítványt tett egy városi kórház létesítésére is. Elősegítette a református népiskolák építését, s nagyobb alapítványt tett a református főgimnázium számára.
Általában elmondhatjuk, hogy rendkívül sokat tett a város fejlesztéséért, építéséért. A hajdúböszörményi iparosságnak jelentős értékű ingatlant hagyományozott, s ezért hálából az 1878-ban alakult Iparos Olvasókör nevet vette fel.
1907-ben a pöstyéni fürdőhelyen váratlanul elhunyt. Hajdúböszörményben temették el. Sírját a Fazekas Gábor Idősek Otthona dolgozói gondozzák.
A nagy előd iránti tiszteletből a mai hajdúböszörményi ipartestület szintén az ő nevét vette fel.
Legfrissebb hírek
Ülésezett a Települési Értéktár Bizottság
Október 29. 09:50
Galériáinkból
Programajánló
I. Hajdúböszörményi Népzenei Találkozó
Sillye Gábor Művelődési Központ és Közösségi Ház
November 16. 14:00
Látnivalók