A Petőfi ház

Hajdúböszörmény kultikus épülete. Talán nem járunk messze az igazságtól, ha azt állítjuk. Az épület funkciójából adódóan szinte minden böszörményi polgárnak kapcsolódik emléke a Petőfi-házhoz. A háborút megelőzően a kormányzó párt székházaként, olvasóköri, színjátszó köri helyszínként. 1945 után a helyi kulturális élet központja lett. Művelődési-, néptáncos-, képzőművészeti,- irodalmi,- színházi,- politikai események színtere volt. Éppen ezért több generáció apraja-nagyja fordult meg az épületben.

A mai Petőfi-ház 1911-ben épült fel. Városképi védettség alatt áll. Stílusát tekintve eklektikus, igaz olvashatunk néhol szecessziós kissé neobarokk épületről is. E három építészeti stílust követve, magunk az eklektikát érezzük pontosabbnak. Eklektikáról akkor lehet beszélni, ha keverednek egymással a stílusok. Ez érezhető az épület építészeti megjelenésében, hiszen nyomon követhető a szecesszió azon jellemzője, amely a tartalom és a forma közeledését eredményezte, vagy a neobarokk, funkcióhoz igazodó kivitelezése.

Funkcióját tekintve a Tisza István féle Magyar Nemzeti Munkapárt (Tisza-párt, Mungó-párt) hajdúböszörményi székházának épült. Megépítésének forrásait a Munka-párt tagjainak adományai biztosították.

1945 után Petőfi-ház néven a helyi művelődési központ, a városi könyvtár is működött falai között. Az 1980-as évek közepétől (megépült az új művelődési központ, majd a 90-es évek elején a könyvtár is kiköltözött az épületből) az enyészet martalékává vált. A privatizációt, majd az 1996-os felújítását követően ismét a helyi közösség szórakozását szolgálja az épület.

Legfrissebb hírek

Április 24. - Rendőrség napja

Április 24. 08:10

Egyeztetések a Polgármesteri Hivatalban

Április 23. 16:16

Galériáinkból

Hajdúsági daruünnep 2017

Programajánló

XIII. Hajdúböszörményi Írótábor

Július 23. 08:00 - Július 27. 23:00

Rendezvénynaptár tervezet 2024.

December 31. 09:01 - December 31. 23:00

Látnivalók

Bocskai téri református templom

Hajdúböszörmény - Bocskai tér

Görög katolikus templom

Hajdúböszörmény